2.JPG

Hi.

Effie is my fashionable alter ego. For me fashion is still emerging and a constantly changing form of art that everyone's able to create; I don't take it too seriously, though.

Like no one's watching.

Hi guys!

Did you get anything from the Altuzarra for Target collection? To be honest this black faux fur was the only thing I really liked (maybe except for the green trench coat, but I was too lazy to order it online:)), so I was super happy when I found it at the closest Target (well, ok, I was there at 8 a.m. on Sunday morning, so it couldn't be really gone already, but I was happy anyway). I like the way the black color balances the extravagant texture, so the fur isn't a piece for big events only. And what do you guys think? Are you fans of those kinds collaborations? 

<3

 

Cześć Kochani!

Udało Wam się zdobyć coś z kolekcji Altuzarra dla Target? To druga współpraca Targetu z projektantem dostępna na całym świecie dzięki portalowi net-a-porter.com. Czarne futerko, które widzicie, było chyba jedyna rzecza, która naprawdę mi się spodobała (nie liczac zielonego trencza, który zamówić można było tylko online, a na to byłam za leniwa:)), dlatego byłam baaardzo zadowolona, kiedy udało mi się je upolować (ok, było to w niedzielę o ósmej rano, więc nie spodziewałam się ogromnej konkurencji pośród wieszaków, ale tak czy inaczej byłam zadowolona:)). Bardzo podoba mi się równowaga pomiędzy stonowanym kolorem i 'szalonym' materiałem - dzięki temu futerko mogę nosić nie tylko na wieczór. A jakie Wy macie zdanie na temat współpracy projektantów z sieciówkami? 

<3

faux fur - Altuzarra for Target

skirt, boots - Isabel Marant for H&M

 

The whiter shade of pale.

The plaid one.