2.JPG

Hi.

Effie is my fashionable alter ego. For me fashion is still emerging and a constantly changing form of art that everyone's able to create; I don't take it too seriously, though.

DKNY SS/15.

Hey guys!

Here's another collection form New York Fashion Week that I love - DKNY SS/15. Funny thing is, that the same day as Donna presented her collection, I struggled with choosing the right outfit and, believe it or not, after changing a few times I finally wore midi skirt with colorful sneakers (although I was still hesitant about that match)! I swear I chose the outfit before I saw those photos :) You're going to see that look probably on Monday.

The collection is just like New York - vibrant, fun, crazy and vivid. And who doesn't like New York? :) I like the way that funky prints are matched with couture-like silhouettes, and how sneakers look with A-line midi skirts - well, isn't that genius? :)

 

Cześć Kochani,

dziś następna kolekcja z Nowojorskiego Tygodnia Mody, która zrobiła na mnie wrażenie - DKNY SS15. Nie uwierzycie, ale w ten sam dzień, kiedy Donna prezentowała kolekcję w Nowym Jorku, miałam ogromny problem z wyborem stylizacji - w końcu po paru podejściach założyłam spódnicę midi, a do niej sneakersy, mimo że wciaż nie byłam do końca przekonana, że to trafione połaczenie. Wieczorem, po obejrzeniu zdjęć z pokazu DKNY utwierdziłam się w przekonaniu, że w modzie trzeba ryzykować i podchodzić do niej na luzie - a miła niespodzianka w postaci podobnego looku na wybiegu była wisienka na torcie :)

Kolekcja jest jak sam Nowy Jork - barwna, krzykliwa, wesoła i przede wszystkim efektowna. Bardzo podoba mi się połaczenie kształtów rodem z haute couture z wzorami i kolorystyka 'żywcem wziętymi' z ulicy. A wspomniane wcześniej połaczenie spódnicy midi ze sneakersami jest po prostu genialne, czyż nie? :)

With a dash of pink.

Polka dot.